Державний водооблік
Державний водооблік
Відповідно до статті 25 Водного кодексу України, державний облік водокористування ведеться з метою систематизації даних про забір та використання вод, скидання зворотних вод та забруднюючих речовин, наявність систем оборотного водопостачання та їх потужність, а також про діючі системи очищення стічних вод та їх ефективність.
Державний облік водокористування здійснюється шляхом подання водокористувачами звітів про використання води за формою № 2ТП-водгосп (річна) відповідно до Порядку ведення державного обліку водокористування. Звіти подаються в організації, що належать до сфери управління Держводагентства України, за місцем здійснення водокористування.
Закони України, які регулюють водогосподарську діяльність.
- Конституція України
- Водний кодекс України від 6 червня 1995 року № 213/95-ВР
- Закон України від 24 травня 2012 року № 4836-VI «Про затвердження Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року»
- Закон України від 14 січня 2000 року № 1389-XIV «Про меліорацію земель»
- Закон України від 26 вересня 2006 року № 185-V «Про управління об’єктами державної власності»
- Закон України 25 червня 1991 року № 1264-XII «Про охорону навколишнього природного середовища»
- Закон України від 21 грудня 2010 року № 2818-VI «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року»
- Закон України від 4 жовтня 2016 року № 1641-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження інтегрованих підходів в управлінні водними ресурсами за басейновим принципом»
- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що регулюють відносини, пов’язані з одержанням документів дозвільного характеру щодо спеціального водокористування»
- Постанова Верховної Ради від 5 березня 1998 року № 188/98-ВР «Про Основні напрями державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки»
- Постанова Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1101 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися бюджетними установами та організаціями, що належить до сфери управління Державного агентства водних ресурсів України, на замовлення юридичних і фізичних осіб»
- Постанова Кабінету Міністрів України від 18.05.2017 № 336 "Про затвердження Порядку розроблення плану управління річковим басейном"
Підзаконні акти, які регулюють водогосподарську діяльність.
- Постанова Кабінету Міністрів України від 18 травня 2017 року № 336 "Про затвердження Порядку розроблення плану управління річковим басейном"
- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 758 "Про затвердження Порядку здійснення державного моніторингу вод"
- Порядок користування землями водного фонду. (Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 травня 1996 року №502) до ст.85 Водного кодексу України;;
- Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них. (Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 травня 1996 року № 486) до ст.87 Водного кодексу України із змінами;
- Порядок використання земель у зонах їх можливого затоплення внаслідок повеней та паводків. (Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 року № 87) із змінами;
- Порядок видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду. (Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року №557) зі змінами;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2017 року № 1091 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань видачі дозволів на спеціальне водокористування";
- Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.06.2017 № 234 «Про затвердження форми дозволу на спеціальне водокористування та форми нормативного розрахунку водокористування і водовідведення», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 липня 2017 за № 887/30755
Розпорядження
- Розпорядженняголови обласної державної адміністрації від 19.05.2014 № 124 "Про комісію по розгляду звернень підприємств, організацій, установ і громадян щодо надання в користування земельних ділянок водного фонду та водних об’єктів".
- Розпорядження голови обласної державної адміністрації від 19.05.2014 № 125 "Про затвердження Положення про комісію по розгляду звернень підприємств, організацій, установ і громадян щодо надання в користування земельних ділянок водного фонду та водних об’єктів".
Процедура укладання Договору оренди водних об'єктів (за межами населених пунктів) при діючому договорі оренди земельної ділянки
1. Орендар звертається із заявою про укладання договору до Управління екології та природних ресурсів Житомирської облдержадміністрації.
До заяви додаються:
- договір оренди земельної ділянки водного фонду;
- технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки водного фонду (до 2004 року) або проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду;
- кадастровий план земельної ділянки водного фонду;
- акт визначення меж земельної ділянки в натурі;
- технічна документація із нормативної грошової оцінки земельної ділянки водного фонду;
- договір оренди гідротехнічної споруди (за наявності).
2. Управління екології та природних ресурсів ОДА звертається до проектних організацій за розробкою Паспорту водного об'єкта.
3. Після розробки Паспорта Управління екології та природних ресурсів ОДА звертається до БУВР Прип`яті для здійснення аналізу матеріалів та до Держводагентства України за погодженням Паспорта.
4. Після погодження Паспорта:
Територіальний орган Держводагентства України у Житомирській області встановлює режим роботи водного об'єкта та надає його Управлінню екології та природних ресурсів ОДА.
5. Управління екології та природних ресурсів ОДА готовить проект Договору оренди водного об'єкту.
Проект Договору оренди Управління екології та природних ресурсів ОДА направляє до БУВР Прип`яті для його аналізу та до Держводагентства України на погодження.
Після погодження Договору оренди в Держводагентстві України договір підписується начальником Управління і орендар подає його на державну реєстрацію.
Після державної реєстрації складається акт приймання-передачі об'єкта оренди.
Державний облік вод
- Порядок ведення державного обліку водокористування. Затверджений наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 16 березня 2015 року №78);
- Державна статистична звітність - форма 2ТП-водгосп (річна) „Звіт про використання води”. (Затверджена наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 16 березня 2015 року №78);
- Типові форми первинного обліку з використання вод (ПОД -11 „Журнал обліку водоспоживання (водовідведення) водовимірювальними приладами та обладнанням ”, ПОД-12 „Журнал обліку водоспоживання (водовідведення) побічними методами”, ПОД-13 „Журнал обліку якості зворотних вод, що скидаються”. (Затверджені наказом Держкомстату України від 27 липня 1998 року №264).
Відомчі нормативні документи
- «Програма державного моніторингу вод у частині проведення Держводагентством спостережень на транскордонних ділянках водотоків, визначених відповідно до міждержавних угод про співробітництво на транскордонних водних об"єктах», затверджена наказом Держводагентства України № 30 від 18.01.2019 року.
- «Програма державного моніторингу вод в частині проведення Держводагентством спостережень на масивах поверхневих вод, забір води з яких здійснюється для задоволення питних і господарсько-побутових потреб населення», затверджена наказом Держводагентства України № 336 від 11.06.2019 року.
- Правила технічної експлуатації меліоративних систем (Затверджені наказом Держводгоспу України 25 грудня 2001 року№285);
- Правила технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації сільських населених пунктів. (ВНД 33-3.4-01-2000);
- Порядок виконання інженерних робіт у межах меліоративних систем (ВБН В.2.4 -33-3.3-2001) та ін.;
- Інструкція щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру на водогосподарських системах, захисних спорудах, водосховищах. (ВНД 33-.1.1-14-2001).